دوشنبه 25 تير 1397 - 02 ذو القعدة 1439
جستجو :
 ورود
نام کاربری:  
کلمه عبور:  
 
کلمه عبور را فراموش کردم
عضویت در سایت
 
  نحوه جستجوی شواهد

برای جستجوي اطلاعات مناسب، یافتن بهترین شواهد موجود در کمترین زمان ممکن بسیار مهم و حیاتی می باشد. از این رو آشنایی با روشهای صحیح جستجو، نحوه طرح سوال قابل پاسخ (PICO ) و پایگاههای اطلاعاتی مناسب ضروری به نظر می رسد

استراتژی عمومی جستجو در بالین

مرحله اول: طراحی PICO

در مرحله اول جستجوی اطلاعات، چند دقیقه وقت بگذارید و به خوبی در مورد سوال خود و آنچه که می خواهید در مورد آن جستجو کنید فکر کنید. جستجوگر بایستی مشکل و سوال خود را بخوبی بررسی و تجزیه و تحلیل کند. يكي از بهترين توصيه ها در این زمینه براي كادر بالینی، طرح سوال قابل پاسخ و یا به اصطلاح PICO است

مرحله دوم: تعیین کلیدواژه ها و مترادفات

پس از طراحی PICO ، کلیدواژه های جستجو بر اساس P ، I ، C و O در سوال موردنظر تعیین می شوند. واژه های مترادف و مرتبط این کلیدواژه ها از قبیل اختصارات، واژه های با دامنه وسیع تر و یا دامنه محدودتر، رسم الخط های متفاوت و ... نیز در صورت نیاز تعیین می شوند و جستجو آغاز می شود

مرحله سوم: انتخاب پایگاه اطلاعاتی مناسب

انتخاب پایگاه اطلاعاتی مناسب و مرتبط با موضوع جستجو یکی از کلیدی ترین مراحل جستجو است. با توجه به اینکه بسیاری از پایگاههای اطلاعاتی بویژه در حوزه پزشکی براساس نوع اطلاعات و مطالعات در حال تخصصی شدن هستند، آشنایی با دامنه موضوعی و کاربردهای آنها موجب بازیابی اطلاعات مناسب تر و صرفه جویی در زمان خواهد شد.

مرحله چهارم: طراحی روش جستجو

جستجو در اینترنت و پایگاه اطلاعاتی با بکارگیری روشهای ساده و در عین حال صحیح جستجو بسیار آسان و لذت بخش خواهد بود. برعکس، عدم آشنایی با این روشهای آسان ممکن است موجب شود که یا اطلاعات غیرمرتبط بازیابی کنید و یا  بسیاری از اطلاعات مفید را از دست بدهید.

    با کمک استراتژیهای جستجو شامل عملگرهای بولین، کوتاه سازی، محدودیتها (limitations) و محدودگرهای خاص هر پایگاه اطلاعاتی عملیات جستجو را انجام می دهیم .

عملگرهای بولین:

سه عملگر مهم برای تسهیل جستجو عبارتند از AND ، OR و NOT

عملگر AND : هنگامی از آن استفاده می کنیم که بخواهیم همه واژه های مورد جستجو، در نتایج جستجو وجود داشته باشد.

 

 

 عملگر OR : اگر بخواهیم هریک از واژه های مورد جستجو، در نتایج جستجو وجود داشته باشد از این عملگر استفاده می کنیم.

 

علامت " " (Quotation ):

براي جستجوي عين عبارت بكار مي رود.

كوتاه سازي (Truncation ):

عموماً علامت ستاره (*) بکار برده می شود.از این شیوه برای جستجوي صورت های جمع و مفرد واژه ها، و یا واژه هایی که حروف پایانی آنها متفاوت هستند، استفاده می شود.

محدوديتها (Limitations ):

اگر نياز به جستجو در زمان، مكان، منبع اطلاعاتي خاص(كتاب، مجله و ...)، شكل ارائه خاص(Pdf ، powerpoint و ...) و غيره باشد از محدوديتهاي خاص هر پايگاه اطلاعاتي استفاده مي شود.

مرحله نهایی: ارزیابی نتایج جستجو

    پس از بازیابی نتایج جستجو، آنها را از نظر مرتبط بودن و میزان موارد مرتبط بازیابی شده بررسی می کنیم. ادامه مطلب