دوشنبه 25 تير 1397 - 02 ذو القعدة 1439
جستجو :
 ورود
نام کاربری:  
کلمه عبور:  
 
کلمه عبور را فراموش کردم
عضویت در سایت
 
  سؤال بالینی چیست؟

 

   تصور كنيد در بخش داخلي مشغول ويزيت يك بيمار مبتلا به پرفشاري خون كنترل نشده هستيد. در همين حال يك دانشجوي پزشكي از شما مي پرسد پرفشاري خون يعني چه؟ و يا چرا اين بيمار سردردهاي مقاوم دارد؟ و يا اينكه چه روشهاي درماني براي چنين بيماري وجود دارد؟

به چنين سؤالاتي كه در رابطه با فيزيولوژي،‌ پاتولوژي، اپيدميولوژي و درمانهاي عمومي يك بيماري است سؤالات زمينه اي (background ) گفته مي شود. اين بخش از دانش همان اطلاعاتي است كه قبلاً يك دانشجوي پزشكي در دانشكده پزشكي ياد مي گيرد. و در ذهنش حك مي شود. اما درست پس از اتمام  پاسخ هاي شما به اين دانشجوي پزشكي يكي از دستياران از شما سؤال مي كند كه كاهش مصرف نمك در رژيم غذايي روزانه، چقدر ممكن است احتمال حوادث قلبي – عروقي اين بيماران را كاهش دهد؟ و يا اينكه براي تشخيص پرفشاري خون با منشاء كليوي آيا ايزوتوپ اسكن در مقايسه با سونوگرافي داپلر مي تواند از دقت بيشتري برخوردار باشد؟ و در نهايت آيا درمان تركيبي با استفاده از بتا بلوكر و ديورتيك ها مي تواند نقش بهتري در كنترل فشارخون مقاوم بيمار در مقايسه با بتا بلوكر به تنهايي داشته باشد؟‌

   براي يافتن پاسخ سؤالات فوق، شايد صرفاً سواد حاصل از كتب مرجع دانشكده كافي نباشد و لازم باشد از منابع جديد تر بخصوص از  ژورنال هاي مرتبط استفاده كرد. حتماً لازم نيست يك راست سراغ چند ژورنال مشهور فشارخون و قلب و عروق برويم و شايد منابع ثانويه مثل مرورهاي نظام مند، و يا منابع از قبل نقادي شده و گايدلاين ها پاسخگوي سريعي به اين سؤالات باشند. به چنين سؤالاتي كه بصورت ساختارمند و پيشرفته به جستجو روشهاي تشخيصي درماني مناسب مي پردازد و يا به جستجوي عوارض درماني و عوامل پروگنوستيك يك بيماري و يا يك مشكل بهداشتي مي پردازد سؤالات پيشرفته (Foreground ) گفته مي شود.

  جهت اطلاعات تکمیلی به کتاب اثربخشی بالینی مراجعه فرمائید.